2022-2023 Class Schedule

Schedule by DAY

Premiere Dance
Class Schedule - Classes Begin Tuesday, September 6, 2022 - www.premieredancenj.com
Day Class # Class Age Time Instructor
Monday 1* Lyical Senior Small Group comp 3:10-3:55 Miss Michelle/Mikayla
Monday 2 Lyrical/Contemp Tech Adv (14 & up) comp 4:00-4:45 Miss Jeanine
Monday 3 Strength & Flexibility (10 & under) comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Monday 4 Jazz 2 8-10 4:00-4:45 Miss Michelle
Monday 6 Lyrical/Contemp Tech Int/Adv (11-13) comp 4:50-5:35 Miss Jeanine
Monday 7 Jazz 1 6-7 4:50-5:35 Miss Mikayla
Monday 8 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Michelle
Monday 9 Tap 2/3 9-11 4:50-5:35 Miss Allie
Monday 10* Contemporary Junior/PreTeen Small Group comp 4:50-5:35 Miss Mia
Monday 11 Lyrical/Modern 2/3 9-12 5:40-6:25 Miss Lisa
Monday 12 Tap 3 11-13 5:40-6:25 Miss Allie
Monday 13* Lyrical Teen Small Group comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday 14 Ballet 1 6-7 5:40-6:25 Miss Mikayla
Monday 15 Lyrical/Contemp Tech Int (10-12) comp 5:40-6:25 Miss Mia
Monday 16 Ballet 4 13 & up 6:30-7:15 Miss Lisa
Monday 17 Tap 1 6-7 6:30-7:15 Miss Allie
Monday 18* Lyrical PreTeen Large Group comp 6:30-7:15 Miss Mikayla
Monday 19 Jumps & Turns Beg/Int comp 6:30-7:15 Miss Mia
Monday 20* Tap Junior/PreTeen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Allie
Monday 21 Ballet 3 11-13 7:20-8:05 Miss Lisa
Monday 22 Jazz 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Mia
Monday 24* Contemporary PreTeen Large Group comp 8:10-8:55 Miss Mia
Tuesday 25* Modern Senior comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 26* Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday 27 Ballet Tech Senior comp 4:25-5:25 Miss Colleen
Tuesday 28 Jumps & Turns (12-14) comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Tuesday 29 Ballet/Lyrical 1 6-8 4:00-4:45 Miss Lisa
Tuesday 30* Jazz Petite comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Tuesday 31 Ballet Tech Teen comp 5:25-6:25 Miss Colleen
Tuesday 32 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Alex
Tuesday 33* Lyrical Petite comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Tuesday 34* Contemporary Junior Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Tuesday 35* Jazz Teen Small Group comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Tuesday 37 Tap 2 8-10 5:40-6:25 Miss Corinna
Tuesday 38* Dance Composition comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Tuesday 39* Jazz Junior Large Group comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday 40* Tap Senior Small Group comp 6:30-7:15 Miss Rebecca
Tuesday 41 Ballet Tech Junior comp 6:30-7:15 Miss Colleen
Tuesday 43* Jazz PreTeen Large Group comp 6:30-7:15 Miss Corinna
Tuesday 44* Lyrical/Contemporary Teen/Senior Large Group comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Tuesday 45 Ballet Tech PreTeen comp 7:20-8:05 Miss Colleen
Tuesday 46* Contemporary Senior Small Group comp 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 47 Tap Tech Senior comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Tuesday 48 Pointe Beg/Int advised 8:10-8:55 Miss Colleen
Tuesday 49* Tap Line comp 8:10-8:55 Miss Rebecca/Mr. Eric
Wednesday 50 Dance Together 18-36months 9:30-10:15am Miss Colleen
Wednesday 51 Nursery Dance - WAITLIST 3-4 10:30-11:15am Miss Colleen
Wednesday 53 Tap Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Wednesday 54 Strength & Flexibility (12 & up) comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday 56 Lyrical/Contemporary 2 7-10 4:50-5:35 Miss Lea
Wednesday 57* Contemporary Teen Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Wednesday 58 Ballet Adv (12 & Up) comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Wednesday 59* Tap Junior/Preteen Small Group comp 4:50-5:35 Miss Allie
Wednesday 60 Hip Hop 1 6-7 4:50-5:35 Miss Jeanine
Wednesday 61* Hip Hop Teen Small Group comp 5:40-6:25 Miss Jeanine
Wednesday 62* Jumps & Turns Int/Adv comp 5:40-6:25 Mr. Joseph
Wednesday 63* Tap Petite comp 5:40-6:25 Miss Allie
Wednesday 64 Jazz/Hip Hop 7-10 5:40-6:25 Miss Lea
Wednesday 65 Jazz Tech Pre-Teen/Teen (11-13) comp 5:40-6:25 Miss Corinna
Wednesday 66* Broadway Jazz Line comp 6:30-7:15 Mr. Joseph
Wednesday 67 Hip Hop 2 8-10 6:30-7:15 Miss Lea
Wednesday 68* Hip Hop Petite/Junior Large Group comp 6:30-7:15 Miss Jeanine
Wednesday 71* Jazz Teen Large Group comp 7:20-8:05 Mr. Joseph
Wednesday 72* Hip Hop Preteen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Jeanine
Wednesday 74 Hip Hop 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Lea
Wednesday 75 Jumps & Turns Adv comp 8:10-8:55 Mr. Joseph
Wednesday 76* Hip Hop Teen/Senior Large Group comp 8:10-8:55 Miss Jeanine
Wednesday 76A* Jazz PreTeen Small Group comp 8:10-8:55 Miss Mikayla
Thursday 77 Jazz Tech Senior comp 3:10-3:55 Mr. Joseph
Thursday 79* Jazz Senior Small Group comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Thursday 80 Jazz Tech Teen comp 4:00-4:45 Miss Jeanine
Thursday 81 Jazz Tech Adv (13-15) comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Thursday 82* Lyrical Junior Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Thursday 83 Nursery Dance 3-4 4:50-5:35 Miss Colleen
Thursday 84 Jazz/Hip Hop 7-10 4:50-5:35 Miss Jeanine
Thursday 85 Lyrical 1/2 7-10 5:40-6:25 Miss Mikayla
Thursday 86* Lyrical/Contemp Large Group (Advised) comp 5:40-6:25 Mr. Joseph/Miss Michelle
Thursday 87 Kindercombo Ballet/Tap - WAITLIST 4-5 5:40-6:25 Miss Colleen
Thursday 88 Jazz 2 8-10 5:40-6:25 Miss Jeanine
Thursday 89 Tap 4 13 & up 5:40-6:25 Miss Rebecca
Thursday 90 Tap Tech Teen comp 6:30-7:15 Miss Rebecca
Thursday 91 Ballet 2/3 8-12 6:30-7:15 Miss Colleen
Thursday 92 Jazz/Contemp 3/4 12 & up 6:30-7:15 Miss Mikayla
Thursday 93* Jazz Senior Large Group comp 6:30-7:15 Mr. Joseph
Thursday 94* Modern Junior/PreTeen comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Thursday 95 Modern Techniques (11-14) comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday 96 Hip Hop 3 11-13 7:20-8:05 Miss Jeanine
Thursday 97* Tap Teen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Thursday 98 Pointe Advanced advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Thursday 99 Lyrical 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Mikayla
Thursday 101* Ballet Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday 102 Adult Dance Jazz/Lyrical/Contemp 18 + 8:10-8:55 Miss Mikayla
Thursday 103 Hip Hop Fundementals Int/Adv 12 & up 8:10-8:55 Miss Jeanine
Thursday 104* Tap Teen Small Group comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Friday 105 Ballet Tech Teen/Senior comp 3:45-4:45 Miss Colleen
Friday 106 Jazz/Lyrical Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Friday 107 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Tabitha
Friday 108 Intro to Tumbling 3-5 4:00-4:45 Miss Alex
Friday 109 Ballet 2 8-10 4:50-5:35 Miss Alex
Friday 110 Jazz Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Mikayla
Friday 111 Ballet 1 6-7 4:50-5:35 Miss Tabitha
Friday 112 Flexibilty & Stability (12 & up) comp 4:50-5:35 Miss Colleen
Friday 113 Ballet Tech Petite comp 5:40-6:25 Miss Colleen
Friday 114 Ballet Tech Preteen comp 5:40-6:40 Miss Alex
Friday 115 Lyrical/Contemp Tech Jr. comp 5:40-6:25 Miss Tabitha
Friday 116 Acro 1 - WAITLIST 6-7 5:40-6:25 Miss Nicole
Friday 117 Ballet Tech Junior comp 6:45-7:30 Miss Alex
Friday 118 Tap 1/2 7-10 6:30-7:15 Miss Tabitha
Friday 119 Acro 2 - WAITLIST 8-10 6:30-7:15 Miss Nicole
Saturday 120 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Alex
Saturday 122 Kindercombo Ballet/Tap - WAITLIST 4-5 10:20-11:05 Miss Alex
Saturday 123 Jazz/Hip Hop 7-10 10:20-11:05 Miss Ariana
Saturday 123A Acro Lab 10&up 10:20-11:05 Miss Nicole
Saturday 124 Lyrical 2/3 9-12 11:10-11:55 Miss Alex
Saturday 125 Lyrical 1/2 6-8 11:10-11:55 Miss Ariana
Saturday 127 Jazz 2/3 9-12 12:00-12:45 Miss Ariana
  • Premiere Dance
  • Premiere Dance

Schedule by AGE

Premiere Dance
Class Schedule - Classes Begin Tuesday, September 6, 2022 - www.premieredancenj.com
Day Class # Class Age Time Instructor
Wednesday 50 Dance Together 18-36months 9:30-10:15am Miss Colleen
Wednesday 51 Nursery Dance - WAITLIST 3-4 10:30-11:15am Miss Colleen
Thursday 83 Nursery Dance 3-4 4:50-5:35 Miss Colleen
Saturday 120 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Alex
Friday 108 Intro to Tumbling 3-5 4:00-4:45 Miss Alex
Monday 8 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Michelle
Tuesday 32 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Alex
Thursday 87 Kindercombo Ballet/Tap - WAITLIST 4-5 5:40-6:25 Miss Colleen
Friday 107 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Tabitha
Saturday 122 Kindercombo Ballet/Tap - WAITLIST 4-5 10:20-11:05 Miss Alex
Monday 7 Jazz 1 6-7 4:50-5:35 Miss Mikayla
Monday 14 Ballet 1 6-7 5:40-6:25 Miss Mikayla
Monday 17 Tap 1 6-7 6:30-7:15 Miss Allie
Wednesday 60 Hip Hop 1 6-7 4:50-5:35 Miss Jeanine
Tuesday 29 Ballet/Lyrical 1 6-8 4:00-4:45 Miss Lisa
Friday 111 Ballet 1 6-7 4:50-5:35 Miss Tabitha
Friday 116 Acro 1 - WAITLIST 6-7 5:40-6:25 Miss Nicole
Saturday 125 Lyrical 1/2 6-8 11:10-11:55 Miss Ariana
Wednesday 56 Lyrical/Contemporary 2 7-10 4:50-5:35 Miss Lea
Wednesday 64 Jazz/Hip Hop 7-10 5:40-6:25 Miss Lea
Thursday 84 Jazz/Hip Hop 7-10 4:50-5:35 Miss Jeanine
Thursday 85 Lyrical 1/2 7-10 5:40-6:25 Miss Mikayla
Friday 118 Tap 1/2 7-10 6:30-7:15 Miss Tabitha
Saturday 123 Jazz/Hip Hop 7-10 10:20-11:05 Miss Ariana
Monday 4 Jazz 2 8-10 4:00-4:45 Miss Michelle
Monday 9 Tap 2/3 9-11 4:50-5:35 Miss Allie
Tuesday 37 Tap 2 8-10 5:40-6:25 Miss Corinna
Wednesday 67 Hip Hop 2 8-10 6:30-7:15 Miss Lea
Thursday 88 Jazz 2 8-10 5:40-6:25 Miss Jeanine
Friday 109 Ballet 2 8-10 4:50-5:35 Miss Alex
Friday 119 Acro 2 - WAITLIST 8-10 6:30-7:15 Miss Nicole
Thursday 91 Ballet 2/3 8-12 6:30-7:15 Miss Colleen
Monday 11 Lyrical/Modern 2/3 9-12 5:40-6:25 Miss Lisa
Saturday 124 Lyrical 2/3 9-12 11:10-11:55 Miss Alex
Saturday 127 Jazz 2/3 9-12 12:00-12:45 Miss Ariana
Saturday 123A Acro Lab 10&up 10:20-11:05 Miss Nicole
Monday 12 Tap 3 11-13 5:40-6:25 Miss Allie
Monday 21 Ballet 3 11-13 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday 96 Hip Hop 3 11-13 7:20-8:05 Miss Jeanine
Thursday 92 Jazz/Contemp 3/4 12 & up 6:30-7:15 Miss Mikayla
Thursday 103 Hip Hop Fundementals Int/Adv 12 & up 8:10-8:55 Miss Jeanine
Monday 16 Ballet 4 13 & up 6:30-7:15 Miss Lisa
Monday 22 Jazz 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Mia
Wednesday 74 Hip Hop 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Lea
Thursday 89 Tap 4 13 & up 5:40-6:25 Miss Rebecca
Thursday 99 Lyrical 4 13 & up 7:20-8:05 Miss Mikayla
Thursday 102 Adult Dance Jazz/Lyrical/Contemp 18 + 8:10-8:55 Miss Mikayla
Tuesday 48 Pointe Beg/Int advised 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday 98 Pointe Advanced advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Monday 1* Lyical Senior Small Group comp 3:10-3:55 Miss Michelle/Mikayla
Monday 2 Lyrical/Contemp Tech Adv (14 & up) comp 4:00-4:45 Miss Jeanine
Monday 3 Srength & Flexibility (10 & under) comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Monday 13* Lyrical Teen Small Group comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday 6 Lyrical/Contemp Tech Int/Adv (11-13) comp 4:50-5:35 Miss Jeanine
Monday 10* Contemporary Junior/PreTeen Small Group comp 4:50-5:35 Miss Mia
Monday 15 Lyrical/Contemp Tech Int (10-12) comp 5:40-6:25 Miss Mia
Monday 18* Lyrical PreTeen Large Group comp 6:30-7:15 Miss Mikayla
Monday 19 Jumps & Turns Beg/Int comp 6:30-7:15 Miss Mia
Monday 20* Tap Junior/PreTeen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Allie
Monday 24* Contemporary PreTeen Large Group comp 8:10-8:55 Miss Mia
Tuesday 25* Modern Senior comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 26* Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday 27 Ballet Tech Senior comp 4:25-5:25 Miss Colleen
Tuesday 28 Jumps & Turns (12-14) comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Tuesday 30* Jazz Petite comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Tuesday 31 Ballet Tech Teen comp 5:25-6:25 Miss Colleen
Tuesday 33* Lyrical Petite comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Tuesday 34* Contemporary Junior Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Tuesday 35* Jazz Teen Small Group comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Tuesday 38* Dance Composition comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Tuesday 39* Jazz Junior Large Group comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday 40* Tap Senior Small Group comp 6:30-7:15 Miss Rebecca
Tuesday 41 Ballet Tech Junior comp 6:30-7:15 Miss Colleen
Tuesday 43* Jazz PreTeen Large Group comp 6:30-7:15 Miss Corinna
Tuesday 44* Lyrical/Contemporary Teen/Senior Large Group comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Tuesday 45 Ballet Tech PreTeen comp 7:20-8:05 Miss Colleen
Tuesday 46* Contemporary Senior Small Group comp 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 47 Tap Tech Senior comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Tuesday 49* Tap Line comp 8:10-8:55 Miss Rebecca/Mr. Eric
Wednesday 53 Tap Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Wednesday 54 Strength & Flexibility (12 & up) comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday 57* Contemporary Teen Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Wednesday 58 Ballet Adv (12 & Up) comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Wednesday 59* Tap Junior/Preteen Small Group comp 4:50-5:35 Miss Allie
Wednesday 61* Hip Hop Teen Small Group comp 5:40-6:25 Miss Jeanine
Wednesday 62* Jumps & Turns Int/Adv comp 5:40-6:25 Mr. Joseph
Wednesday 63* Tap Petite comp 5:40-6:25 Miss Allie
Wednesday 65 Jazz Tech Pre-Teen/Teen (11-13) comp 5:40-6:25 Miss Corinna
Wednesday 66* Broadway Jazz Line comp 6:30-7:15 Mr. Joseph
Wednesday 68* Hip Hop Petite/Junior Large Group comp 6:30-7:15 Miss Jeanine
Wednesday 71* Jazz Teen Large Group comp 7:20-8:05 Mr. Joseph
Wednesday 72* Hip Hop Preteen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Jeanine
Wednesday 75 Jumps & Turns Adv comp 8:10-8:55 Mr. Joseph
Wednesday 76* Hip Hop Teen/Senior Large Group comp 8:10-8:55 Miss Jeanine
Wednesday 76A* Jazz PreTeen Small Group comp 8:10-8:55 Miss Mikayla
Thursday 77 Jazz Tech Senior comp 3:10-3:55 Mr. Joseph
Thursday 86* Lyrical/Contemp Large Group (Advised) comp 5:40-6:25 Mr. Joseph/Miss Michelle
Thursday 90 Tap Tech Teen comp 6:30-7:15 Miss Rebecca
Thursday 93* Jazz Senior Large Group comp 6:30-7:15 Mr. Joseph
Thursday 94* Modern Junior/PreTeen comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Thursday 95 Modern Techniques (11-14) comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday 97* Tap Teen Large Group comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Thursday 101* Ballet Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday 104* Tap Teen Small Group comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Friday 105 Ballet Tech Teen/Senior comp 3:45-4:45 Miss Colleen
Friday 106 Jazz/Lyrical Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Friday 110 Jazz Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Mikayla
Friday 112 Flexibilty & Stability (12 & up) comp 4:50-5:35 Miss Colleen
Friday 113 Ballet Tech Petite comp 5:40-6:25 Miss Colleen
Friday 114 Ballet Tech Preteen comp 5:40-6:40 Miss Alex
Friday 115 Lyrical/Contemp Tech Jr. comp 5:40-6:25 Miss Tabitha
Friday 117 Ballet Tech Junior comp 6:45-7:30 Miss Alex
Thursday 79* Jazz Senior Small Group comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Thursday 80 Jazz Tech Teen comp 4:00-4:45 Miss Jeanine
Thursday 81 Jazz Tech Adv (13-15) comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Thursday 82* Lyrical Junior Large Group comp 4:50-5:35 Miss Michelle
  • Premiere Dance
  • Premiere Dance
Scroll to Top