Class Schedule

PRINT

Classes start on Monday, September 10, 2018.

Schedule by DAY

Day Class # Class Age Time Instructor
Monday *1 Contemp Sm Group Senior comp 3:10-3:55 Mr. Eric
Monday *2 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Monday *3 Specialty Rehearsal comp 3:10-4:45 Miss Michelle
Monday 4 Contemp/Lyrical Tech Teen/Sr comp 4:00-4:45 Mr. Eric
Monday 5 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Allie
Monday 6 Jazz II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Monday *7 Jazz Teen/Senior Sm Grp comp 4:50-5:35 Mr. Eric
Monday *8 Jazz Junior comp 4:50-5:35 Miss Corinna/Miss Mikayla
Monday 9 Tap III/IV 11-13 4:50-5:35 Miss Allie
Monday 10 Lyrical II 8-9 4:50-5:35 Miss Michelle
Monday *11 Contemp/Lyrical Line comp 5:40-6:25 Mr. Eric/Miss Mikayla
Monday *12 Contemp Sm. Group Teen comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday *13 Contemp Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa/Olivia
Monday 14 Tap l 6-7 5:40-6:25 Miss Allie
Monday *15 Contemp Teen comp 6:30-7:15 Mr. Eric
Monday *16 Contemp/Lyrical Sm Grp. Jr. comp 6:30-7:15 Miss Michelle
Monday 17 Lyrical/Contemp III 10-12 6:30-7:15 Miss Mikayla
Monday 18 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Lisa
Monday 19 Jumps, Turns, and Stretch Teen/Sen comp 7:20-8:05 Mr. Eric
Monday 20 Modern/Lyr/Contemp Tech Junior comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Monday 21 Jazz III 10-12 7:20-8:05 Miss Mikayla
Monday 22 Adult Tap 18 & up 7:20-8:05 Miss Allie
Monday 23 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Lisa
Tuesday 24 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Tuesday 25 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 1:00-1:45 Miss Rebecca
Tuesday *26 Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday *27 Modern Sm Grp comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 28 Ballet Tech Senior comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Tuesday 29 Lyrical I 6-7 4:00-4:45 Miss Lisa
Tuesday *30 Specialty Rehearsal comp 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday *31 Tap Sm Grp Senior comp 4:00-4:45 Miss Rebecca
Tuesday 32 Modern  10 & up 4:50-5:35 Miss Lisa
Tuesday 33 Tap Tech Petite/Junior comp 4:50-5:35 Miss Allie
Tuesday 34 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Rebecca
Tuesday 35 Ballet Tech Teen comp 5:15-6:15 Miss Colleen
Tuesday *36 Lyrical Petite comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday *37 Dance Composition comp/advised 5:40-6:25 Miss Lisa
Tuesday 38 Tap III 10-12 5:40-6:25 Miss Rebecca
Tuesday 39 Ballet Tech Junior comp 6:15-7:15 Miss Colleen
Tuesday 40 Jumps, Turns, and Stretch Petite/Jr comp 6:30-7:15 Miss Mia
Tuesday *41 Hip Hop Senior comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Tuesday *42 Jazz Petite comp 6:30-7:15 Miss Mikayla
Tuesday *43 Tap Line comp 7:20-8:05 Miss Allie/Miss Rebecca
Tuesday 44 Ballet III 10-12 7:20-8:05 Miss Mia
Tuesday 45 Pointe I & II advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Tuesday 46 Lyrical III/IV 11-13 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 47 Contemp IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Mia
Tuesday 48 Tap Tech Teen/Senior comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Tuesday  49 Ballet IV 12 & up 8:10-8:55 Miss Colleen
Wednesday 50 Dance Together  18-36 mo 9:30-10:15 Miss Colleen
Wednesday *51 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Wednesday *52 Jazz Senior comp 3:10-3:55 Mr. Joseph
Wednesday 53 Jazz Tech Teen/Senior comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday *54 Specialty Rehearsal comp 4:00-4:45 Miss Corinna
Wednesday 55 Tap I 6-7 4:00-4:45 Miss Allie
Wednesday 56 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 4:00-4:45 Miss Michelle
Wednesday *57 Broadway Jazz Teen/Senior comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Wednesday *58 Lyrical Junior comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Wednesday 59 Lyrical I 6-7 4:50-5:35 Miss Michelle
Wednesday 60 Jazz II 8-9 4:50-5:35 Miss Corinna
Wednesday *61 Broadway Jazz Jr/Petite Line comp 5:40-6:25 Mr. Joseph/Miss Mia
Wednesday 62 Contemporary II 8-9 5:40-6:25 Miss Michelle
Wednesday *63 Lyrical Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Wednesday 64 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 5:40-6:25 Miss Allie
Wednesday *65 Contemp Jr. comp 6:30-7:15 Miss Mia
Wednesday 66 Tap II 8-9 6:30-7:15 Miss Allie
Wednesday 67 Jazz/Hip Hop 6-8 6:30-7:15 Miss Jeanine
Wednesday 68 Modern Tech Teen/Senior comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Wednesday *69 Modern Teen/Senior  comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Wednesday *70 Tap Sm Grp Junior comp 7:20-8:05 Miss Allie
Wednesday 71 Jazz IV 12 & up 7:20-8:05 Miss Jeanine
Wednesday 72 Jazz Tech Junior comp 7:20-8:05 Mr.  Joseph
Wednesday 73 Hip Hop lV 12 & up 8:10-8:55 Miss Jeanine
Wednesday *74 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Mr. Joseph
Thursday *75 Lyrical Small Group Senior comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Thursday *76 Tap Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Thursday *77 Lyrical Small Group Teen comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Thursday 78 Hip Hop I 6-7 4:00-4:45 Mr. Sean
Thursday 79 Tap II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Thursday *80 Hip Hop Petite comp 4:50-5:35 Mr. Neal
Thursday *81 Jazz Teen comp 4:50-5:35 Miss Corinna/Olivia
Thursday 82 Hip Hop II 8-9 4:50-5:35 Mr. Sean
Thursday 83 Boys Tap 7-11 4:50-5:35 Miss Allie
Thursday 84 Boys Hip Hop 7-11 5:40-6:25 Mr. Neal
Thursday *85 Modern Junior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Thursday 86 Nursery Dance 3-4 5:40-6:25 Miss Colleen
Thursday *87 Tap Teen comp 5:40-6:25 Miss Allie
Thursday 88 Hip Hop III 10-12 6:30-7:15 Mr. Sean
Thursday *89 Tap Junior comp 6:30-7:15 Miss Allie
Thursday *90 Hip Hop Teen comp 6:30-7:15 Mr. Neal/Ade
Thursday 91 Ballet II 7-9 6:30-7:15 Miss Colleen
Thursday *92 Hip Hop Junior comp 7:20-8:05 Mr. Sean
Thursday 93 Pointe III advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Thursday *94 Lyrical Teen comp 7:20-8:05 Miss Lisa/A’Drey
Thursday 95 Adult Hip Hop 18 & up 7:20-8:05 Mr. Neal
Thursday *96 Ballet Large Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday 97 Hip Hop IV 13 & up 8:10-8:55 Mr. Neal
Thursday *98 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Lisa
Friday 99 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Friday 100 Ballet Tech Senior comp 3:15-4:15 Miss Colleen
Friday 101 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 3:45-4:30 Miss Corinna
Friday 102 Jazz/Lyr/Contemp Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Friday 103 Ballet Tech Teen comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Friday *104 Jazz Sm Grp Junior comp 4:30-5:15 Miss Corinna
Friday 105 Jazz I 6-7 4:50-5:35 Miss Mikayla
Friday 106 Ballet Tech Junior comp 5:15-6:00 Miss Colleen
Friday 107 Acro I 6-8 5:15-6:00 Miss Erica
Friday 108 Ballet I 6-7 5:40-6:25 Miss Mikayla
Friday 109 Ballet Tech Petite comp 6:00-6:45 Miss Colleen
Friday 110 Acro II 9-12 6:05-6:50 Miss Erica
Saturday 111 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Melissa
Saturday 112 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 9:30-10:15 Miss Erica
Saturday 113 Kindercombo Jazz/Hip Hop 4-5 10:20-11:05 Miss Melissa
Saturday 114 Ballet I 6-8 10:20-11:05 Miss Erica
Saturday 115 Lyrical l 6-8 11:10-11:55 Miss Erica
Saturday 116 Ballet Tech 10 & up 12:00-12:45 Miss Erica
Saturday *117 Specialty Rehearsal comp 1:00-1:45 Miss Erica
 
 

Register (3)Register (1)

Schedule by AGE

Day Class # Class Age Time Instructor
Tuesday 24 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Thursday 86 Nursery Dance 3-4 5:40-6:25 Miss Colleen
Friday 99 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Saturday 111 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Melissa
Monday 5 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday 25 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 1:00-1:45 Miss Rebecca
Tuesday 34 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:50-5:35 Miss Rebecca
Wednesday 56 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 4:00-4:45 Miss Michelle
Wednesday 64 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 5:40-6:25 Miss Allie
Friday 101 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 3:45-4:30 Miss Corinna
Saturday 112 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 9:30-10:15 Miss Erica
Saturday 113 Kindercombo Jazz/Hip Hop 4-5 10:20-11:05 Miss Melissa
Monday 14 Tap I 6-7 5:40-6:25 Miss Allie
Tuesday 29 Lyrical I 6-7 4:00-4:45 Miss Lisa
Wednesday 55 Tap I 6-7 4:00-4:45 Miss Allie
Wednesday 59 Lyrical I 6-7 4:50-5:35 Miss Michelle
Thursday 78 Hip Hop I 6-7 4:00-4:45 Mr. Sean
Friday 105 Jazz I 6-7 4:50-5:35 Miss Mikayla
Friday 108 Ballet I 6-7 5:40-6:25 Miss Mikayla
Wednesday 67 Jazz/Hip Hop 6-8 6:30-7:15 Miss Jeanine
Friday 107 Acro I 6-8 5:15-6:00 Miss Erica
Saturday 114 Ballet I 6-8 10:20-11:05 Miss Erica
Saturday 115 Lyrical l 6-8 11:10-11:55 Miss Erica
Thursday 91 Ballet II 7-9 6:30-7:15 Miss Colleen
Thursday 83 Boys Tap 7-11 4:50-5:35 Miss Allie
Thursday 84 Boys Hip Hop 7-11 5:40-6:25 Mr. Neal
Monday 6 Jazz II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Monday 10 Lyrical II 8-9 4:50-5:35 Miss Michelle
Monday 18 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Lisa
Wednesday 60 Jazz II 8-9 4:50-5:35 Miss Corinna
Wednesday 62 Contemporary II 8-9 5:40-6:25 Miss Michelle
Wednesday 66 Tap II 8-9 6:30-7:15 Miss Allie
Thursday 79 Tap II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Thursday 82 Hip Hop II 8-9 4:50-5:35 Mr. Sean
Friday 110 Acro II 9-12 6:05-6:50 Miss Erica
Monday 17 Lyrical/Contemp III 10-12 6:30-7:15 Miss Mikayla
Monday 21 Jazz III 10-12 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 38 Tap III 10-12 5:40-6:25 Miss Rebecca
Tuesday 44 Ballet III 10-12 7:20-8:05 Miss Mia
Thursday 88 Hip Hop III 10-12 6:30-7:15 Mr. Sean
Monday 9 Tap III/IV 11-13 4:50-5:35 Miss Allie
Tuesday 46 Lyrical III/IV 11-13 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 32 Modern  10 & up 4:50-5:35 Miss Lisa
Saturday 116 Ballet Tech 10 & up 12:00-12:45 Miss Erica
Tuesday  49 Ballet IV 12 & up 8:10-8:55 Miss Colleen
Wednesday 71 Jazz IV 12 & up 7:20-8:05 Miss Jeanine
Wednesday 73 Hip Hop lV 12 & up 8:10-8:55 Miss Jeanine
Monday 23 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Lisa
Tuesday 47 Contemp IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Mia
Thursday 97 Hip Hop IV 13 & up 8:10-8:55 Mr. Neal
Monday 22 Adult Tap 18 & up 7:20-8:05 Miss Allie
Thursday 95 Adult Hip Hop 18 & up 7:20-8:05 Mr. Neal
Wednesday 50 Dance Together  18-36 mo 9:30-10:15 Miss Colleen
Tuesday 45 Pointe I & II advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Thursday 93 Pointe III advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Monday *1 Contemp Sm Group Senior comp 3:10-3:55 Mr. Eric
Monday *2 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Monday *3 Specialty Rehearsal comp 3:10-4:45 Miss Michelle
Monday 4 Contemp/Lyrical Tech Teen/Sr comp 4:00-4:45 Mr. Eric
Monday *7 Jazz Teen/Senior Sm Grp comp 4:50-5:35 Mr. Eric
Monday *8 Jazz Junior comp 4:50-5:35 Miss Corinna/Miss Mikayla
Monday *11 Contemp/Lyrical Line comp 5:40-6:25 Mr. Eric/Miss Mikayla
Monday *12 Contemp Sm. Group Teen comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday *13 Contemp Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa/Olivia
Monday *15 Contemp Teen comp 6:30-7:15 Mr. Eric
Monday *16 Contemp/Lyrical Sm Grp. Jr. comp 6:30-7:15 Miss Michelle
Monday 19 Jumps, Turns, and Stretch Teen/Sen comp 7:20-8:05 Mr. Eric
Monday 20 Modern/Lyr/Contemp Tech Junior comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Tuesday *26 Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday *27 Modern Sm Grp comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 28 Ballet Tech Senior comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Tuesday *30 Specialty Rehearsal comp 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday *31 Tap Sm Grp Senior comp 4:00-4:45 Miss Rebecca
Tuesday 33 Tap Tech Petite/Junior comp 4:50-5:35 Miss Allie
Tuesday 35 Ballet Tech Teen comp 5:15-6:15 Miss Colleen
Tuesday *36 Lyrical Petite comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday 39 Ballet Tech Junior comp 6:15-7:15 Miss Colleen
Tuesday 40 Jumps, Turns, and Stretch Petite/Jr comp 6:30-7:15 Miss Mia
Tuesday *41 Hip Hop Senior comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Tuesday *42 Jazz Petite comp 6:30-7:15 Miss Mikayla
Tuesday *43 Tap Line comp 7:20-8:05 Miss Allie/Miss Rebecca
Tuesday 48 Tap Tech Teen/Senior comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Wednesday *51 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Wednesday *52 Jazz Senior comp 3:10-3:55 Mr. Joseph
Wednesday 53 Jazz Tech Teen/Senior comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday *54 Specialty Rehearsal comp 4:00-4:45 Miss Corinna
Wednesday *57 Broadway Jazz Teen/Senior comp 4:50-5:35 Mr. Joseph
Wednesday *58 Lyrical Junior comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Wednesday *61 Broadway Jazz Jr/Petite Line comp 5:40-6:25 Mr. Joseph/Miss Mia
Wednesday *63 Lyrical Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Wednesday *65 Contemp Jr. comp 6:30-7:15 Miss Mia
Wednesday 68 Modern Tech Teen/Senior comp 6:30-7:15 Miss Lisa
Wednesday *69 Modern Teen/Senior  comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Wednesday *70 Tap Sm Grp Junior comp 7:20-8:05 Miss Allie
Wednesday 72 Jazz Tech Junior comp 7:20-8:05 Mr.  Joseph
Wednesday *74 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Mr. Joseph
Thursday *75 Lyrical Small Group Senior comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Thursday *76 Tap Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Thursday *77 Lyrical Small Group Teen comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Thursday *80 Hip Hop Petite comp 4:50-5:35 Mr. Neal
Thursday *81 Jazz Teen comp 4:50-5:35 Miss Corinna/Olivia
Thursday *85 Modern Junior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Thursday *87 Tap Teen comp 5:40-6:25 Miss Allie
Thursday *89 Tap Junior comp 6:30-7:15 Miss Allie
Thursday *90 Hip Hop Teen comp 6:30-7:15 Mr. Neal/Ade
Thursday *92 Hip Hop Junior comp 7:20-8:05 Mr. Sean
Thursday *94 Lyrical Teen comp 7:20-8:05 Miss Lisa/Olivia
Thursday *96 Ballet Large Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday *98 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Lisa
Friday 100 Ballet Tech Senior comp 3:15-4:15 Miss Colleen
Friday 102 Jazz/Lyr/Contemp Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Mikayla
Friday 103 Ballet Tech Teen comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Friday *104 Jazz Sm Grp Junior comp 4:30-5:15 Miss Corinna
Friday 106 Ballet Tech Junior comp 5:15-6:00 Miss Colleen
Friday 109 Ballet Tech Petite comp 6:00-6:45 Miss Colleen
Saturday *117 Specialty Rehearsal comp 1:00-1:45 Miss Erica
Tuesday *37 Dance Composition comp/advised 5:40-6:25 Miss Lisa
 
 
Register (3)Register (1)