Class Schedule

 

Classes start on Monday, September 11, 2017.

Schedule by DAY

PRINT

Day Class # Class Age Time Instructor
Monday *1 Contemp Sm Group Teen/Senior comp 3:10-3:55 Mr. Eric
Monday *2 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Monday *3 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Monday *4 Contemp Senior comp 4:00-4:45 Mr. Eric
Monday 5 Kindercombo Hip Hop/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Allie
Monday 6 Jazz II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Monday 7 Contemp/Lyrical Tech Teen/Senior comp 4:50-5:35 Mr. Eric
Monday 8 Jazz Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Corinna
Monday 9 Tap III 10-12 4:50-5:35 Miss Allie
Monday 10 Lyrical II 8-9 4:50-5:35 Miss Michelle
Monday *11 Contemporary Junior comp 5:40-6:25 Mr. Eric
Monday *12 Contemp Sm. Group Teen comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday 13 Tap I 6-7 5:40-6:25 Miss Allie
Monday 14 Lyrical III 10-12 5:40-6:25 Miss Lisa
Monday *15 Contemp/Lyrical Line comp 6:30-7:15 Mr. Eric/Miss Michelle
Monday 16 Jazz III 10-12 6:30-7:15 Miss Whitney
Monday 17 Tap IV 13 & up 6:30-7:15 Miss Rachel
Monday 18 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Lisa
Monday *19 Contemporary Teen comp 7:20-8:05 Mr. Eric
Monday 20 Contemp III 10-12 7:20-8:05 Miss Rachel
Monday 21 Jazz IV 13 & up 7:20-8:05 Miss Whitney
Monday *22 Modern Junior comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Monday *23 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Monday 24 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Lisa
Tuesday 27 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Tuesday 28 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 1:00-1:45 Miss Rebecca
Tuesday *29 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Tuesday *30 Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday *31 Modern Senior comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 32 Ballet Tech Senior comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Tuesday 33 Lyrical I 6-7 4:00-4:45 Miss Lisa
Tuesday 34 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Rebecca
Tuesday 35 Tap Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday 36 Modern II/III 11 & up 4:50-5:35 Miss Lisa
Tuesday 37 Tap Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Allie
Tuesday 38 Ballet I 6-7 4:50-5:35 Miss Corinna
Tuesday 39 Ballet Tech Teen comp 5:15-6:15 Miss Colleen
Tuesday *40 Lyrical Petite comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday *41 Lyrical Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Tuesday 42 Tap III 10-12 5:40-6:25 Miss Rebecca
Tuesday 43 Ballet Tech Junior comp 6:15-7:15 Miss Colleen
Tuesday 44 Ballet III 10-12 6:30-7:15 Miss Mia
Tuesday *45 Hip Hop Teen/Senior comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Tuesday 46 Jazz II 8-9 6:30-7:15 Miss Rebecca
Tuesday 47 Tap Tech Teen/Senior comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Tuesday 48 Jumps & Turns 10 & up 7:20-8:05 Miss Mia
Tuesday 49 Pointe I & II advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Tuesday 50 Lyrical III 10-12 7:20-8:05 Miss Mikayla
Tuesday 51 Contemp IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Mia
Tuesday *52 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 TBD
Tuesday *53 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Tuesday 54 Ballet IV 12 & up 8:10-8:55 Miss Colleen
Wednesday 55 Dance Together 18-36 mo 9:30-10:15 Miss Colleen
Wednesday *56 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Wednesday *57 Jazz Senior comp 3:10-3:55 Miss Corinna
Wednesday 58 Jazz Tech Teen/Senior comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday 59 Lyrical II 8-9 4:00-4:45 Miss Mikayla
Wednesday 60 Jazz I 6-7 4:00-4:45 Miss Corinna
Wednesday *61 Hip Hop Petite/Junior comp 4:00-4:45 Miss Allie/Miss Michelle
Wednesday *62 Modern Teen comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Wednesday *63 Lyrical Junior comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Wednesday 64 Tap I 6-7 4:50-5:35 Miss Allie
Wednesday 65 Jazz III 10-12 4:50-5:35 Miss Corinna
Wednesday 66 Modern Tech Teen/Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Wednesday 67 Contemporary II 8-9 5:40-6:25 Miss Michelle
Wednesday *68 Jazz Junior comp 5:40-6:25 Miss Erica
Wednesday 69 Acting Through Dance 10 & up 5:40-6:25 Mr. Joseph
Wednesday *70 Jazz Line comp 6:30-7:15 Mr. Joseph/Miss Erica
Wednesday 71 Tap II 8-9 6:30-7:15 Miss Allie
Wednesday 72 Jazz/Hip Hop 6-8 6:30-7:15 Miss Whitney
Wednesday 73 Contemporary III 10-12 6:30-7:15 Miss Lisa
Wednesday *74 Broadway Jazz comp 7:20-8:05 Mr. Joseph
Wednesday *75 Tap Junior comp 7:20-8:05 Miss Allie
Wednesday 76 Hip Hop III 10-12 7:20-8:05 Miss Whitney
Wednesday 77 Ballet III 10-12 7:20-8:05 Miss Erica
Wednesday 79 Ballet Teen/Senior (Hip Hop & Tappers) comp 8:10-8:55 Miss Erica
Wednesday *81 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Whitney
Thursday *82 Lyrical Small Group Senior comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Thursday *83 Tap Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Thursday *84 Lyrical Small Group Teen comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Thursday 85 Hip Hop I 6-7 4:00-4:45 Mr. Jon
Thursday 86 Tap II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Thursday *87 Company Production comp 4:50-5:35 Directors
Thursday 88 Hip Hop II 8-9 4:50-5:35 Mr. Jon
Thursday 89 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 4:50-5:35 Miss Whitney
Thursday 90 Boys Hip Hop 7-11 5:40-6:25 Mr. Jon
Thursday 91 Ballet l 6-7 5:40-6:25 Miss Colleen
Thursday 92 Nursery Dance 3-4 5:40-6:25 Miss Whitney
Thursday *93 Tap Teen comp 5:40-6:25 Miss Allie
Thursday 94 Lyrical l 6-7 6:30-7:15 Miss Lisa
Thursday 95 Hip Hop III 10-12 6:30-7:15 Mr. Jon
Thursday *96 Hip Hop Production comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Thursday 97 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Colleen
Thursday *98 Hip Hop Junior/Teen comp 7:20-8:05 Mr. Jon
Thursday 99 Pointe III advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Thursday *100 Lyrical Teen comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday *102 Ballet Large Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Thursday 103 Hip Hop IV 13 & up 8:10-8:55 Mr. Jon
Thursday 104 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Whitney
Friday 105 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Friday 106 Ballet Tech Senior comp 3:15-4:15 Miss Colleen
Friday 107 Jazz I 6-7 4:00-4:45 Miss Mikayla
Friday 108 Intro to Ballet/Tumbling 4-5 4:00-4:45 Miss Erica
Friday 109 Ballet Tech Teen comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Friday *110 Tap Line comp 4:30-5:15 Miss Corinna
Friday 111 Modern I/II 8-10 4:50-5:35 Miss Erica
Friday 112 Ballet Tech Junior comp 5:15-6:00 Miss Colleen
Friday *113 Jazz Petite comp 5:15-6:00 Miss Mikayla
Friday 114 Acro II 8-10 5:40-6:25 Miss Erica
Friday 115 Ballet Tech Petite comp 6:00-6:45 Miss Colleen
Friday 116 Lyrical Tech Junior comp 6:30-7:15 Miss Erica
Saturday 117 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Mia
Saturday 118 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 9:30-10:15 Miss Erica-CLOSED
Saturday 119 Kindercombo Jazz/Hip Hop 4-5 10:20-11:05 Miss Mia
Saturday 120 Acro I 6-8 10:20-11:05 Miss Erica
Saturday 121 Lyrical/Jazz Tech Petite comp 11:10-11:55 Miss Mikayla
Saturday 122 Ballet Tech 10 & up 11:10-12:10 Miss Erica
Saturday 123 Strength & Conditioning For Dancers 9-13 12:15-1:00 Miss Erica
Saturday 124 Hip Hop I 6-7 12-12:45 Miss Mikayla
Saturday *125 Specialty Rehearsal comp 1:00-1:45 Miss Mikalya
Register (3)Register (1)

Schedule by AGE

PRINT

Day Class # Class Age Time Instructor
Tuesday 27 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Thursday 92 Nursery Dance 3-4 5:40-6:25 Miss Whitney
Friday 105 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Colleen
Saturday 117 Nursery Dance 3-4 9:30-10:15 Miss Mia
Monday 5 Kindercombo Hip Hop/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday 28 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 1:00-1:45 Miss Rebecca
Tuesday 34 Kindercombo Jazz/Tap 4-5 4:00-4:45 Miss Rebecca
Thursday 89 Kindercombo Ballet/Jazz 4-5 4:50-5:35 Miss Whitney
Friday 108 Intro to Ballet/Tumbling 4-5 4:00-4:45 Miss Erica
Saturday 118 Kindercombo Ballet/Tap 4-5 9:30-10:15 Miss Erica-CLOSED
Saturday 119 Kindercombo Jazz/Hip Hop 4-5 10:20-11:05 Mis Mia
Monday 13 Tap I 6-7 5:40-6:25 Miss Allie
Tuesday 33 Lyrical I 6-7 4:00-4:45 Miss Lisa
Tuesday 38 Ballet I 6-7 4:50-5:35 Miss Corinna
Wednesday 60 Jazz I 6-7 4:00-4:45 Miss Corinna
Wednesday 64 Tap I 6-7 4:50-5:35 Miss Allie
Thursday 85 Hip Hop I 6-7 4:00-4:45 Mr. Jon
Thursday 91 Ballet l 6-7 5:40-6:25 Miss Colleen
Thursday 94 Lyrical l 6-7 6:30-7:15 Miss Lisa
Friday 107 Jazz I 6-7 4:00-4:45 Miss Mikayla
Saturday 124 Hip Hop I 6-7 12-12:45 Miss Mikayla
Wednesday 72 Jazz/Hip Hop 6-8 6:30-7:15 Miss Whitney
Saturday 120 Acro I 6-8 10:20-11:05 Miss Erica
Thursday 90 Boys Hip Hop 7-11 5:40-6:25 Mr. Jon
Monday 6 Jazz II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Monday 10 Lyrical II 8-9 4:50-5:35 Miss Michelle
Monday 18 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Lisa
Tuesday 46 Jazz II 8-9 6:30-7:15 Miss Rebecca
Wednesday 59 Lyrical II 8-9 4:00-4:45 Miss Mikayla
Wednesday 67 Contemporary II 8-9 5:40-6:25 Miss Michelle
Wednesday 71 Tap II 8-9 6:30-7:15 Miss Allie
Thursday 86 Tap II 8-9 4:00-4:45 Miss Corinna
Thursday 88 Hip Hop II 8-9 4:50-5:35 Mr. Jon
Thursday 97 Ballet II 8-9 6:30-7:15 Miss Colleen
Friday 111 Modern I/II 8-10 4:50-5:35 Miss Erica
Friday 114 Acro II 8-10 5:40-6:25 Miss Erica
Saturday 123 Strength & Conditioning For Dancers 9-13 12:15-1:00 Miss Erica
Monday 9 Tap III 10-12 4:50-5:35 Miss Allie
Monday 14 Lyrical III 10-12 5:40-6:25 Miss Lisa
Monday 16 Jazz III 10-12 6:30-7:15 Miss Whitney
Monday 20 Contemp III 10-12 7:20-8:05 Miss Rachel
Tuesday 42 Tap III 10-12 5:40-6:25 Miss Rebecca
Tuesday 44 Ballet III 10-12 6:30-7:15 Miss Mia
Tuesday 50 Lyrical III 10-12 7:20-8:05 Miss Mikayla
Wednesday 65 Jazz III 10-12 4:50-5:35 Miss Corinna
Wednesday 73 Contemporary III 10-12 6:30-7:15 Miss Lisa
Wednesday 76 Hip Hop III 10-12 7:20-8:05 Miss Whitney
Wednesday 77 Ballet III 10-12 7:20-8:05 Miss Erica
Thursday 95 Hip Hop III 10-12 6:30-7:15 Mr. Jon
Tuesday 48 Jumps & Turns 10 & up 7:20-8:05 Miss Mia
Wednesday 69 Acting Through Dance 10 & up 5:40-6:25 Mr. Joseph
Saturday 122 Ballet Tech 10 & up 11:10-12:10 Miss Erica
Tuesday 36 Modern II/III 11 & up 4:50-5:35 Miss Lisa
Tuesday 54 Ballet IV 12 & up 8:10-8:55 Miss Colleen
Monday 17 Tap IV 13 & up 6:30-7:15 Miss Rachel
Monday 21 Jazz IV 13 & up 7:20-8:05 Miss Whitney
Monday 24 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Lisa
Tuesday 51 Contemp IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Mia
Thursday 103 Hip Hop IV 13 & up 8:10-8:55 Mr. Jon
Thursday 104 Lyrical IV 13 & up 8:10-8:55 Miss Whitney
Wednesday 55 Dance Together 18-36 mo 9:30-10:15 Miss Colleen
Tuesday 49 Pointe I & II advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Thursday 99 Pointe III advised 7:20-8:05 Miss Colleen
Monday *1 Contemp Sm Group Teen/Senior comp 3:10-3:55 Mr. Eric
Monday *2 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Monday *3 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Monday *4 Contemp Senior comp 4:00-4:45 Mr. Eric
Monday 7 Contemp/Lyrical Tech Teen/Senior comp 4:50-5:35 Mr. Eric
Monday 8 Jazz Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Corinna
Monday *11 Contemporary Junior comp 5:40-6:25 Mr. Eric
Monday *12 Contemp Sm. Group Teen comp 5:40-6:25 Miss Michelle
Monday *15 Contemp/Lyrical Line comp 6:30-7:15 Mr. Eric/Miss Michelle
Monday *19 Contemporary Teen comp 7:20-8:05 Mr. Eric
Monday *23 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Tuesday *29 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Allie
Tuesday *30 Tap Senior comp 3:10-3:55 Miss Rebecca
Tuesday *31 Modern Senior comp 3:10-3:55 Miss Lisa
Tuesday 32 Ballet Tech Senior comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Tuesday 35 Tap Tech Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Monday *22 Modern Junior comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday *83 Tap Petite comp 4:00-4:45 Miss Allie
Tuesday 39 Ballet Tech Teen comp 5:15-6:15 Miss Colleen
Tuesday *40 Lyrical Petite comp 5:40-6:25 Miss Mikayla
Tuesday *41 Lyrical Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Tuesday 43 Ballet Tech Junior comp 6:15-7:15 Miss Colleen
Tuesday *45 Hip Hop Teen/Senior comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Tuesday 47 Tap Tech Teen/Senior comp 7:20-8:05 Miss Rebecca
Tuesday *52 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 TBD
Tuesday *53 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Rebecca
Wednesday *56 Specialty Rehearsal comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Wednesday *57 Jazz Senior comp 3:10-3:55 Miss Corinna
Wednesday 58 Jazz Tech Teen/Senior comp 4:00-4:45 Mr. Joseph
Wednesday *61 Hip Hop Petite/Junior comp 4:00-4:45 Miss Allie/Miss Michelle
Wednesday *62 Modern Teen comp 4:50-5:35 Miss Lisa
Wednesday *63 Lyrical Junior comp 4:50-5:35 Miss Michelle
Wednesday 66 Modern Tech Teen/Senior comp 5:40-6:25 Miss Lisa
Wednesday *68 Jazz Junior comp 5:40-6:25 Miss Erica
Wednesday *70 Jazz Line comp 6:30-7:15 Mr. Joseph/Miss Erica
Wednesday *74 Broadway Jazz comp 7:20-8:05 Mr. Joseph
Wednesday *75 Tap Junior comp 7:20-8:05 Miss Allie
Wednesday 79 Ballet Teen/Senior (Hip Hop & Tappers) comp 8:10-8:55 Miss Erica
Wednesday *81 Specialty Rehearsal comp 8:10-8:55 Miss Whitney
Thursday *82 Lyrical Small Group Senior comp 3:10-3:55 Miss Michelle
Tuesday 37 Tap Tech Junior comp 4:50-5:35 Miss Allie
Thursday *84 Lyrical Small Group Teen comp 4:00-4:45 Miss Michelle
Thursday *87 Company Production comp 4:50-5:35 Directors
Thursday *93 Tap Teen comp 5:40-6:25 Miss Allie
Thursday *96 Hip Hop Production comp 6:30-7:15 Miss Allie/Ade
Thursday *98 Hip Hop Junior/Teen comp 7:20-8:05 Mr. Jon
Thursday *100 Lyrical Teen comp 7:20-8:05 Miss Lisa
Thursday *102 Ballet Large Group comp 8:10-8:55 Miss Colleen
Friday 106 Ballet Tech Senior comp 3:15-4:15 Miss Colleen
Friday 109 Ballet Tech Teen comp 4:15-5:15 Miss Colleen
Friday *110 Tap Line comp 4:30-5:15 Miss Corinna
Friday 112 Ballet Tech Junior comp 5:15-6:00 Miss Colleen
Friday *113 Jazz Petite comp 5:15-6:00 Miss Mikayla
Friday 115 Ballet Tech Petite comp 6:00-6:45 Miss Colleen
Friday 116 Lyrical Tech Junior comp 6:30-7:15 Miss Erica
Saturday 121 Lyrical/Jazz Tech Petite comp 11:10-11:55 Miss Mikayla
Saturday *125 Specialty Rehearsal comp 1:00-1:45 Miss Mikalya
Register (3)Register (1)